• ilisafars@gmail.com

  • شماره تماس :14-32263513-071

  • ساعت کاری :۸صبح تا ۳ بعدظهر

افتتاح مراکز نوآوری در شیراز

افتتاح مراکز نوآوری در شیراز

مهشید آردی، دانشجوی کارشناسی علم اطلاعات و دانش­شناسی دانشگاه شیراز

زهرا شاه نظرنژادخالصی، عضو هیات مدیره و مسئول کمیته روابط عمومی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران - شاخه منطقه جنوب کشور

نخستین مرکز نوآوریدانشگاه صنعتی شیرازدر تیرماه 1400 گشایش یافت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، هفت تیم فناور در این مرکز استقرار دارند که در حوزه‌های مهندسی مواد، مکانیک،فناوری اطلاعاتو مهندسی شیمی فعال هستند.

ایده‌های دانشجویان و اساتید تولید انبوه می‌شود

در این مرکز که با حمایت مالیمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریراه اندازی شده است، قرار است طرح‌ها و ایده‌های دانشجویان و اساتید به سویتجاری‌سازیهدایت شود. همچنین در این دانشگاه معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از نمایشگاهی که محصولات فناورانه اساتید و دانشجویان در آن به نمایش در آمد، بازدید کرد.

فلزات گرانبها از قطعات الکترونیک بدست میآید

در بخشی دیگری از برنامه‌های این دانشگاه یکی از کارآفرینان برتر و فارغ التحصیل، طرحی را برای معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ارائه داد. طرحی در حوزه بازآوریضایعات قطعات الکترونیکتا با نوآوری ارائه شده شاهداستخراج فلزات گرانبهااز این ضایعات باشیم.

مرکز نوآوریدانشگاه علوم پزشکی شیرازنیز توسطستاریافتتاح شد. ستاری با حضور در این دانشگاه مرکز نوآوری آن را افتتاح و از تیم‌های مستقر در آن بازدید کرد. این مرکز در 250 متر مکعب و با هدف حرکت به سوی دانشگاه‌های نسل سوم و حمایت از ایده های نوآورانه کسب و کار با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است.نخبگان، مخترعان و مبتکران، دانشگاهیان (اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان)، شرکت های خصوصی و واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها و سازمان های مختلف که دارای طرح یا ایده جدید دانش محور هستند مخاطبان این مرکز محسوب می شوند. از آنجا که نوآوری و خلق محصول جدید نیاز به حمایت دارد، راه اندازی این مرکز می‌تواند گامی موثر برای تولید انبوه محصولات فناورانه اساتید و دانشجویان دانشگاه باشد تا ایده‌های آنها به نتیجه برسد. شتاب­دهنده‌ها، تیم‌های فناور و صاحبان ایده در حوزه سلامت متشکل از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های شیراز در این مجموعه فعال هستند و خدمات لازم برای تبدیل یک ایده به محصول را دریافت می کنند.

اشتغال­زایی رونق گرفت

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تاسیس این مرکز حمایت کرده است. طراحی مهندسی، پژوهش های علمی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، بازارسنجی و ایده‌پردازی حوزه‌های فعالیت این مرکز است. 15 تیم و شرکت فناور در این مجموعه مستقر هستند و در حال حاضر برای 77 نفر اشتغال­زایی شده است. معاون علمی و فناوری در این دانشگاه از محصولات حوزه فناوری سلامت در زمینه‌های جراحی، الکترودهای ثبت سیگنال‌های مغزی و عصبی،کیت‌های تشخیصی، نرم‌افزارهای مدیریت گردشگری سلامت، سیستم تشخیص با کمکهوش مصنوعیبازید کردند.

افتتاح خط تولید بردهای الکترونیک

در ادامه، ستاری در شرکت دانش‌بنیان اندیشه الکترونیک پردیس پارسیان، خط تولید بردهای الکترونیک را افتتاح می‌کند. خط تولیدی که 8 محصول فناورانه کاربردی در خودروها شامل سیستم قفل مرکزی خودرو، سیستم قطعات کامپیوتری، قطعات بخش الکترونیک و ماژول پخش و غیره از جمله این محصولات است. این محصولات پیش از این با ارزبری بالایی به کشور وارد می­شد؛ اما به همت این شرکت دانش‌بنیان، این قطعات کاربردی در کشور بومی‌سازی شد. دانشگاه شیراز نیز با 3 برنامه با عناوین افتتاح مرکز نوآوری علوم انسانی، افتتاح فاز دو پردیس دره نوآوری فارس و بازدید از محل مرکز خدمات فناوری و برج قدس دانشگاه از رییس بنیاد ملی نخبگان میزبانی کرد.

افتتاح مرکز نوآوری و خلاق فناوری‌های نرم تخصصی علوم انسانی

دانشگاه شیراز با 3 برنامه افتتاح مرکز نوآوری علوم انسانی، افتتاح فاز دو پردیس دره نوآوری فارس و بازدید از محل مرکز خدمات فناوری و برج قدس دانشگاه از رییس بنیاد ملی نخبگان میزبانی کرد. مرکز نوآوری علوم انسانی این دانشگاه مرکزی است 600 متر مربعی با فضایی برای استقرار 15 تیم فناور و 2 شتاب دهنده خصوصی. در این مرکز تمرکز بر روی توسعه علوم انسانی و اجتماعی مانند حقوق، علوم سیاسی، صنایع خلاق، اقتصاد، مدیریت، هنر و غیره است.

مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی شیراز با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری آغاز به کار می‌کند. این مرکز تجاری سازی محصولات را تسهیل می‌کند. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر به استان فارس به دانشگاه شیراز رفت و مرکز نوآوری و خلاق فناوری‌های نرم تخصصی علوم انسانی گشایش یافت. این مرکز نخستین مکان تخصصی این حوزه در جنوب کشور است. فرهنگ­سازی نوآوری و فعالیت‌های صنایع خلاق در حوزه‌های مختلف علوم انسانی از جمله مأموریت های این مرکز است. همچنین حمایت و آموزش تیم­ها در حوزه­هایی مانند روانشناسی، علوم شناختی، اقتصاد، مدیریت، هنر و خلاقیت، حقوق و تولید محتوا را انجام می­دهد. در حال حاضر7 تیم در مرکز مستقرهستند و برای استقرار 15 تیم ظرفیت دارد. این مرکز با زیربنای 375 متر مربعی و با حضور 7 تیم فناور کار خود را آغاز می‌کند تا اساتید، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شیراز را توانمند و مسیرتجاری‌سازیمحصولات دانش‌بنیان و خلاق را فراهم کند. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز از کارخانه نوآوری شیراز بازدید می‌کند. این مرکز شرایطی فراهم کرده است تا افراد بتوانند تمام مراحل فرایند نوآوری فناورانه را طی کنند. کارخانه نوآوری شیراز با هدف حمایت از استارتاپ‌ ها بستری را ایجاد کرده است تا کارآفرینان از فرصت هم‌افزایی، یادگیری و شبکه‌سازی بهره‌مند شوند و با حضور در این فضا شانس بیشتری برای رشد و جذب سرمایه مورد نیاز خود به دست آورند.

منابع:

https://www.bmn.ir/fa-IR/News/News/111816/7

https://www.bmn.ir/fa-IR/News/News/111811/7

آدرس

آدرس :

شیراز - خیابان حافظ - سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس - دبیرخانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران-شاخه فارس

شماره تماس :

071-32263513-14 داخلی 186

دبیر انجمن:

09116252913

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تلگرام

تصویر

آخرین مطالب

05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال
05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال
05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای انجمن کتابداری فارس در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت