• ilisafars@gmail.com

  • شماره تماس :14-32263513-071

  • ساعت کاری :۸صبح تا ۳ بعدظهر

معرفی کتاب - Bibliographic information

معرفی کتاب

شیوا رضایی

دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات و دانش، دانشگاه شیراز

Bibliographic information

Title The Digital Archives Handbook: A Guide to Creation, Management, and Preservation
Editor Aaron D. Purcell
Edition Illustrated
Publisher Rowman & Littlefield, 2019
ISBN Electronic: 9781538122396
Length 270 pages
Subjects Archives & Special Libraries, Electronic records management etc.

کتاب راهنمای آرشیو دیجیتال به عنوان نقشه راهی را برای ایجاد و مراقبت از آرشیوهای دیجیتال به آرشیویست ها ارائه می دهد که توسط کارشناسان و متخصصان این حوزه نوشته شده است. این کتاب رویکردهای نظری و عملی را برای ایجاد، مدیریت و حفظ آرشیوهای دیجیتال گرد هم می آورد.

بخش اول کتاب بر روی فرآیندها و اقدامات لازم متمرکز شده است، از جمله مفاهیم مطرح شده در این بخش، مربوط به اکتساب، ارزیابی، ترتیب، توصیف، تحویل، حفظ، پزشکی قانونی، سرپرستی و مالکیت معنوی است. بخش دوم نیز بر مجموعه ‌های دیجیتال و محیط‌ های خاصی که در بایگانی ‌ها جهت مدیریت صحیح مجموعه ‌های دیجیتال ضرورت دارند، متمرکز است. این بخش، مجموعه ‌های دیجیتال را در دسته ‌هایی از جمله هنرهای نمایشی، تاریخ شفاهی، معماری و طراحی، مجموعه ‌های کنگره و ایمیل بررسی می ‌کند.

این کتاب در واقع اجزای اصلی آرشیوهای دیجیتال را مورد بحث قرار می دهد از جمله زیرساخت های فناوری که شامل ذخیره سازی، دسترسی و نگهداری طولانی مدت است، افراد یا سازمان هایی که مطالب دیجیتالی را ایجاد یا به برنامه های آرشیو اهدا می کنند و خود مجموعه‌ های دیجیتال که مملو از محتوای تحقیقاتی قابل توجه در قالب‌ های مختلف با انبوهی از امکانات پژوهشی است.

در این مجموعه همچنین بر اهمیت اهداکنندگان و سازندگان آرشیوهای دیجیتال تاکید شده است؛ در طول هر مرحله، بایگانی‌کنندگان با اهداکنندگان در تعاملند تا اطمینان حاصل شود که مجموعه ‌های دیجیتالی به درستی توصیف، نگهداری و برای سال‌های آینده در دسترس خواهند بود.

ضروریست آرشیویست ها اقدامات پیشگیرانه و آگاهانه ای برای ایجاد مجموعه های دیجیتال ارزشمند انجام دهند. دانستن اینکه مواد دیجیتال از کجا آمده ‌اند، چگونه آن مواد ایجاد شده ‌اند، چه موادی مهم هستند، چه قالب ‌ها یا حوزه ‌های موضوعی را شامل می ‌شوند، و چگونه می ‌توان آن مجموعه ‌ها را در درازمدت به محققان ارائه کرد، از اهمیت زیادی برخوردار است. این کتاب راهنما برای ایجاد بحث ‌های جدید در مورد اینکه چگونه آرشیوداران قرن بیست و یکم می ‌توانند بر چالش ‌های فعلی غلبه کنند و مسیرهای آتی آرشیو دیحیتال را پیش بینی نمایند طراحی شده است.

آدرس

آدرس :

شیراز - خیابان حافظ - سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس - دبیرخانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران-شاخه فارس

شماره تماس :

071-32263513-14 داخلی 186

دبیر انجمن:

09116252913

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تلگرام

تصویر

آخرین مطالب

05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال
05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال
05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای انجمن کتابداری فارس در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت