• ilisafars@gmail.com

  • شماره تماس :14-32263513-071

  • ساعت کاری :۸صبح تا ۳ بعدظهر

معرفی پایگاه اطلاعاتی Internet Archive

معرفی پایگاه اطلاعاتی Internet Archive

شیوارضایی

دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات و دانش، دانشگاه شیراز

آرشیو اینترنت، یک سازمان غیرانتفاعی است که در حال ایجاد یک کتابخانه دیجیتالی از سایت های اینترنتی و سایر مصنوعات فرهنگی به شکل دیجیتال است و مانند یک کتابخانه کاغذی، دسترسی رایگان را برای محققان، مورخان، محققان و عموم مردم فراهم می کند. ماموریت این آرشیو، ارائه دسترسی جهانی به همه دانش است.

فعالیت آرشیو اینترنت در سال 1996 با آرشیو کردن خود اینترنت به عنوان رسانه ای که تازه شروع به رشد کرده بود، شروع شد. مانند روزنامه ها، محتوای منتشر شده در وب زودگذر بود - اما برخلاف روزنامه ها، هیچ کس آن را ذخیره نمی کرد. آرشیو اینترنت توانست بیش از 30 سال سابقه وب را از طریق Wayback Machine قابل دسترس ساخته و با بیش از 1000 کتابخانه از طریق برنامه Archive-It برای شناسایی صفحات وب مهم در تعامل باشد.

آرشیو اینترنت شامل صفحات وب، کتاب ها و متون، فایلهای صوتی، فایلهای ویدئویی، تصاویر و برنامه های نرم افزاری است. همچنین برخی مجموعه های قابل دسترس از طریق این پایگاه اطلاعاتی عبارتند از:

-          American Libraries

-          Audio Books & Poetry

-          Canadian Libraries

-          Podcasts

-          Internet Archive Books

-          The Medical Heritage Library

هر فردی که یک حساب کاربری رایگان داشته باشد می‌تواند رسانه ‌ها را در آرشیو اینترنت آپلود کند. این آرشیو همچنین با هزاران شریک در سطح جهان در ارتباط است تا نسخه هایی از کار آنها را در مجموعه های خود ذخیره کند.

از آنجایی که همه مردم به یک کتابخانه عمومی یا دانشگاهی با مجموعه ای خوب دسترسی ندارند، بنابراین برای دسترسی جهانی باید نسخه دیجیتالی کتاب ها را ارائه کرد. بر این اساس آرشیو اینترنت، برنامه ای را برای دیجیتالی کردن کتاب ها در سال 2005 آغاز کرد به طوری که امروز روزانه هزاران کتاب را از مکانهای مختلف در سراسر جهان اسکن می کند. کتاب‌ هایی که قبل از سال 1927 منتشر شده‌ اند برای دانلود در دسترس هستند و صدها هزار کتاب مدرن را نیز می‌ توان از طریق سایت Open Library این آرشیو به امانت گرفت. یکی از مأموریت ‌های آرشیو اینترنت خدمت به افرادی است که در تعامل با کتاب‌ های فیزیکی مشکل دارند، بنابراین بیشتر کتاب‌ های دیجیتالی برای افراد دارای معلولیت چاپی در دسترس است.

مانند اینترنت، تلویزیون نیز یک رسانه زودگذر است. آرشیو اینترنت ذخیره و آرشیو کردن برنامه ‌های تلویزیونی را در اواخر سال 2000 آغاز کرد. اولین پروژه تلویزیونی عمومی، آرشیو اخبار تلویزیونی پیرامون رویدادهای 11 سپتامبر 2001 بود. در سال 2009 نیز این آرشیو شروع به جستجوی پخش ‌های خبری تلویزیونی منتخب ایالات متحده بر اساس زیرنویس در آرشیو اخبار تلویزیون خود نمود. این سرویس به محققان و عموم اجازه می دهد تا از تلویزیون به عنوان مرجع قابل استناد و اشتراک گذاری استفاده کنند.

آرشیو اینترنت هر روز به میلیون ها نفر خدمت می کند و یکی از 300 وب سایت برتر در جهان است. این آرشیو، حداقل 2 نسخه از هر چیز را ذخیره می کند.

بودجه این آرشیو از طریق کمک‌ های مالی، کمک ‌های بلاعوض و با ارائه خدمات آرشیو وب و دیجیتالی کردن کتاب برای شرکای خود تامین می شود. مانند بسیاری از کتابخانه ها، این پایگاه برای حفظ حریم خصوصی کاربران، ارزش قائل است. بنابراین از حفظ آدرس IP خوانندگان خود اجتناب کرده و سایت خود را در پروتکل امن https ارائه می دهد.

آرشیو اینترنت عضو برخی از سازمان ها به شرح زیر است:

منبع:

- Internet Archive (2014). Available, 3 May 2023 at: https://archive.org

آدرس

آدرس :

شیراز - خیابان حافظ - سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس - دبیرخانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران-شاخه فارس

شماره تماس :

071-32263513-14 داخلی 186

دبیر انجمن:

09116252913

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

صفحات اجتماعی:

تلگرام

تصویر

آخرین مطالب

05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال
05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال
05 بهمن 1402 / دوره ششم، شماره اول: آرشیو دیجیتال

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای انجمن کتابداری فارس در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت